כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

 

חלוקת כרוזים (פלאיירים)    

ניתן לחלק ברחוב, מבלי לפתוח דוכן, עלונים זולים, המיועדים לקריאה מהירה בלבד. סוג זה של פעילות הוא הפשוט ביותר ועם זאת חשוב ביותר. חלוקת כרוזים יכולה להיעשות לפני פעילות כלשהי (ואז הכרוז הוא פשוט הזמנה לאירוע) או להעלאת מודעות הציבור באופן כללי. כרוזים ניתן לקבל בארגונים או להכין לבד. חלוקת כרוזים יכולה להיות פעילות יומיומית, שגרתית ועצמאית. בכל פעם שיוצאים מהבית לקניות, לבית-הספר, לאוניברסיטה, לסרט או לכל מקום אחר, אפשר לקחת חבילת כרוזים ולחלק לעוברים ולשבים. זוהי פעילות המתאימה לכל מזג-אוויר, לכל מקום ולכל זמן. בנוסף לכך, מדי פעם יכולה הקבוצה (או כמה אנשים אחרים שאכפת להם) להתכנס באזור מסוים ולחלק כרוזים ביחד. זוהי דרך מוצלחת לגיוס אנשים חדשים לפעילות. כרוזים ניתן גם להשאיר בחנויות מוסיקה, בחנויות טבע, בבתי-קפה ובמקומות אחרים. תמיד כדאי שיהיו בתיק מספר כרוזים מכל מיני סוגים, בכדי לתת למתעניינים, וכן דף ועט על מנת לרשום את פרטיהם. אין צורך באישור מהעירייה או ממשטרה לחלוקת כרוזים.ניתן לחלק ברחוב, מבלי לפתוח דוכן, עלונים זולים, המיועדים לקריאה מהירה בלבד.                                                 

איפה עומדים.  מומלץ לחלק כרוזים במחאה על משהו שקורה סמוך למקום החלוקה. אפשר לחלק כרוזים ברחוב ראשי או בקניון. בקניון יש רשות להנהלה לבקש מכם לצאת, בשטח עירוני אתם לא צריכים לשאול אף אחד. חלוקת כרוזים היא מעשה שכל אדם חופשי לעשותו: היא אינה טעונה רשיון מגורם כלשהו, והעירייה אינה רשאית להגביל חלוקת כרוזים ברחובות. אם פקח עירוני יבקש מכם להפסיק לחלק כרוזים, אתם יכולים לידע אותו שהוא חורג מסמכותו, לרשום את פרטיו ולהגיש תלונה רשמית. פקח של עיריית ירושלים הטיל פעם קנס בשל חלוקת כרוזים ברחובות העיר. בית-המשפט קבע שחוק העזר העירוני שאסר על "חלוקת" כרוזים אינו חוקי, בשל הפגיעה בחופש הביטוי. העירייה רשאית לאסור פיזור כרוזים ברחוב לכל עבר, אך אינה רשאית להגביל חלוקת כרוזים (גם אם חלק ממי שמקבלים אותם משליכים אותם לאחר מכן).

התאמת הכרוזים לסוג החלוקה.  יש כרוזים שמיועדים לחלוקה המונית יחסית: הם קצרים ומחירם זול. כרוזים אחרים לא מיועדים להפצה המונית: הם ארוכים (ולכן רק מי שמתעניין בנושא מראש יקרא אותם) והם יקרים להפקה - כרוזים אלה כדאי לתת רק לאדם שהביע התעניינות או שיש לכם סיבה להניח שהוא מתעניין בנושא. 

מה לוקחים.  כדאי להקפיד לדאוג לקחת את כל החומר הנחוץ (רשימה תעזור - כדאי לעבור עליה לפני שיוצאים מהבית ולסמן V על כל דבר שיש בתיק). כדאי לקחת דף (רצוי טבלה מסודרת להגברת הרושם הרציני) וכלי כתיבה, כדי לרשום פרטים של אנשים שתפגשו וירצו שישלחו אליהם חומר מפורט בדואר או שירצו להצטרף לפעילות.

מה משדרים.  רצוי לשדר רצינות וסמכות. עדיף להימנע מלהגיע בלבוש מרושל או פרובוקטיבי.

 משיכת תשומת לב.  תחפושת או גימיק יוכלו לעזור. למשל: אדם יושב בכלוב או תמונה מוגדלת באיזור החלוקה.

 *מקומות רבים ישמחו לקבל עלונים וחומרי דפוס אחרים אם יציעו להם. חנויות להשכרת ספרים וסרטים, מסעדות, מרכזי תרבות, מרפאות וכיוצא באלו - כוללים מקום שבו תוכל/י, לאחר אישור, להניח עלונים או חוברות לעיון.

הזכות החוקית לחלק כרוזים

רשימת בתי דפוס  (בתוך ובקרבת האוניברסיטאות עלות ההדפסה זולה יותר, בדרך כלל)