כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

יום עיון בבית ספר

 

איך מתחילים? מציבים לעצמנו מטרה: להפוך למשך יום אחד את הנושא לנושא המדובר ביותר בבית-הספר. אנשים שהציצו לרגע בעלון הסברה, מגיבים אחרת לגמרי ממי שהתעמתו במשך שעות עם עובדות קשות ועם אתגרים פילוסופיים. דרך מבטיחה ביותר להגשים את המטרה היא לארגן יום עיון בבית-הספר. רצוי לגבש סביב היוזמה קבוצת תלמידים (ועדיף לשתף הורים ומורים) הנכונה לקדם את ה"יום". כדאי להיפגש עם הנהלת בית-הספר לקבלת אישור לפני שמתחילים לארגן הדברים, אבל כבר לפגישה זו כדאי להגיע עם תוכנית כללית מגובשת. לא כדאי לקבוע תאריך למועד קרוב מדי: הכנת האירוע, בשיתוף תלמידים רבים - משפיעה לא פחות מהאירוע עצמו. יום שישי, כיום לימודים קצר, הוא בחירה טובה. לקראת האירוע, עִברו בין הכיתות לבקש עזרה, תלו מודעות "דרושים" וקיימו מפגשים של הצוות המארגן. רצוי לנסות לפרסם את האירוע (לפני ואחרי) גם בעיתונות המקומית.

 

הנושא בכל פינה. כדאי לנסות להתאים לאירוע  פינות רבות בבית-הספר. בספריה יש תצוגת ספרים מומלצים? כדאי להניח שם ספרים בנושא. במסדרונות רצוי לתלות מראש פוסטרים, שלטים, מדבקות ו"כיסים" מנייר או מניילון, שבתוכם עלוני הסברה. כמה מתנדבים/ות יכולים להסתובב בתחפושות עם כיתוב מתאים. אפשר גם להכין אביזרי תחפושת בייצור המוני, שיחולקו לתלמידים ביום האירוע.                                                                                                                             

 

רחבת הדוכנים. רחבה מרכזית בבית-הספר מתאימה להפוך למתחם הסברה. אפשר להזמין ארגונים להקים דוכני הסברה, אך עדיף להקים דוכנים משלכם עם חוברות, כרוזים, עצומות ודפי הרשמה. ברחבה אפשר להציב המחשות תלת-ממדיות, עם שלטי הסברה מתאימים; רצוי להציב את ההמחשות מוגבהות על ארגזים. פעילות אפשרית נוספת ברחבה, אם הנהלת בית-הספר מאשרת זאת, היא מכירת מוצרים כגון סיכות, מדבקות ושתייה כדי לגייס כסף לפעילות שלכם.

 

שיעורים, סדנאות, הרצאות. כדאי לסכם עם ההנהלה על שתי שעות לימוד (לפחות), שבהן יתפקד בית-הספר כמכללה לנושא. רצוי להכין מערכת מסודרת, המפרטת אילו שיעורים ופעילויות יתקיימו בכל שעה בכיתות השונות, לחלק אותה לתלמידים ולתלות אותה במקומות מרכזיים. לא צריך להתרגש מכך שתלמידים מסוימים יתחמקו מההרצאות או אפילו ילגלגו. לא לכל אדם ניתן להגיע, והאתגר הוא להגיע למי שפתוחים להקשיב - ולעתים עדיף לעשות זאת ללא הפרעתם של מי שאינם רוצים להשתתף.

 

רעיונות נוספים לפעילות:                                                                                                                                          

 

הזמנת מרצים/ות מארגונים שונים לדבר על פעילותם. עדיף תלמידים/ות שלומדים את הנושא ומרצים בעצמכם.

 

פניה למורים/ות אוהדים והזמנתם להעביר שיעור בנושא. למשל: ביום עיון בנשא זכויות בעלי חיים: המורה לתנ"ך - על מצוות צער בעלי-חיים בתורה; המורה לגיאוגרפיה - על פגיעה בבתי גידול ועל מינים בסכנת הכחדה; המורה לביולוגיה - על אינטליגנציה של בעלי-חיים או על חלופות לניסויים בחיות; המורה לספרות - על יצירות (מאת עגנון, בשביס זינגר ואחרים) הדנות בחיות מתוך עניין מוסרי.                                                                                                                                                    

 

עריכת דיונים בהשתתפות הקהל: בעד ונגד, מה ניתן לעשות כדי לעזור וכו'. רצוי שבדיון ישתתף לפחות אדם אחד הבקיא בתחום. כדאי לחלק דפי מידע על הנושא העומד לדיון, או להקרין שקופיות / סרטון הסברה.                                    

 

הקרת סרטים: אפשר להקרין סרטים המתעדים ו/או מתארים את הבעיה וגם סרטים מסחריים ועלילתיים. בסוף הסרטים ניתן לקיים דיון.                                                                                                                                                               

 

סדנת יצירה (בהנחיית המורה לאמנות, למשל) יכולה להפוך לקיר מצויר בנושא. את הציור רצוי לתכנן בקווים כלליים מבעוד מועד, ולהצטייד בצילומים של מושאי הפגיעה והנופים שברצונכם לצייר. ניתן לערוך סדנה דומה גם לציורים אישיים על נייר.

 

סדנת פעילות: מפגש סביב נושא ממוקד, בהנחיית מישהו/י שלמד/ה את הנושא, ובניית תכנית פעילות יעילה.

 

ואחר-כך? אם התגבשה קבוצת פעילות טובה בהכנות ל"יום העיון", אין סיבה שהיא תפסיק לפעול לאחר אותו יום. עכשיו המשימה היא להגדיר מטרות חדשות לפעילות. נפגשים, קובעים - ועובדים יחד.