כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

מאבק כלכלי

 

עיקר המפגעים נעשים תוך שיקולים כלכליים: אינטרסנטים המעוניינים להרוויח כסף ללא התחשבות בזולת – התחשבות זו עשויה להקטין את רווחיהם. לכן, אם השיקולים הם כלכליים, לחץ כלכלי עשוי להטות את הכף. כדאי שנפחית את התמיכה שלנו בחברות פוגעניות באמצעות קניה מהן ועבודה עבורן, ושנפחית את התלות שלנו בהן.

 

חרם

חרם צרכנים על המוצר שמייצרת החברה הפוגעת או על כל מוצריה, עד שתיפסק הפגיעה, היא שיטה שהוכיחה את עצמה. כמו כן, חרם גדול יוצר הזדמנויות תקשורתיות ולחץ על מקבלי ההחלטות, ומציג באור שלילי את החברה הפוגעת. אמנם בישראל ההיענות לחרם צרכנים היא בדרך כלל קטנה יחסית למדינות אחרות, אבל גם בארץ זה הצליח לא מעט פעמים. למשל, וחרם הצרכנים הענק על כבד אווז אילץ את שופטי בג"ץ להכריע על הפסקת פיטום האווזים.

לפעמים, אפילו איום בחרם עשוי להוות לחץ מספיק בכדי להפסיק את הפגיעה. למשל, תושבים שאיימו על מאפיית אנג'ל בחרם אילצו אותה להליף את טורבינות הפחם לטורבינות על בסיס גז.

יש משמעות לחרם גם ברמה האישית. החברות הגדולות מקושרות למקבלי ההחלטות. ככל שחברה יותר גדולה כך יש לה יותר שליטה בחוקים ויכולה לנווט אותם לטובתה. כוח רב המרוכז בידיים המעטות של המיליארדרים והמיליונרים, כפי שקורה כיום בחברה שלנו, מנוגד לערך הדמוקרטיה, שלטון העם. הכוח של המיעוט הזה בא כאמור מתוך הכסף שלו, והכסף שלו בא לו מהעסקים שלו – המוצרים והשירותים שהוא מוכר לציבור הרחב, מהעם. כלומר, ביכולתנו לחלק את הכוח בחברה שלנו באופן שיוויוני יותר, דמוקרטי יותר, באמצעות העדפת קניית מוצרים ושירותים מעסקים קטנים.

כמו כן, בתהליך יצור של מוצרים רבים מעורבת פגיעה בבני אדם ובבעלי חיים אחרים, באופן ישיר או עקיף. כדאי להעדיף מוצרים הכרוכים בפגיעה מינימלית.

"כוחו של הצרכן הקטן" - מאמר על מאבקי צרכנים שהצליחו

 

שביתה

שביתה של העובדים, הפסקת היצור, פוגעת בחברה הפוגעת מבחינה כלכלית ותדמיתית.  ככל שהשביתה גדולה יותר (ככל שהשובתים נאמנים לשביתה ויש פחות שוברי שביתה), וככל שלעובדים אין תחליף, כך היא יעילה יותר.

אם אף אחד לא היה מוכן לעבוד עבור החברות הגדולות והפוגעניות, היינו חיים בחברה דמוקרטית ומוסרית יותר.

דוגמה: עובדי הרשויות המקומיות נאבקו במשך חודשים ארוכים לקבל את משכורותיהם. ההסתדרות השביתה את כל המשק למשך יום אחד – וחברי הכנסת נכנעו והסכימו להגיע להסכם תשלום של המשכורות.

כמו בחרם, גם בשביתה -  אפילו איום בשביתה עשוי להפעיל לחץ מספיק על החברה בכדי להפסיק את הפגיעה.

כדאי לקבוע דרישות ברורות וברות השגה לסיום השביתה.

 

יצירת אלטרנטיבה

מאחר וכמעט כל הגופים המספקים לנו כיום את השירותים והמוצרים, במיוחד הגדולים בהם, הם פוגעניים, כדאי להקטין את התלות שלנו בגופים הנמצאים בידי השלטון ובידי אינטרסנטים פרטיים, וכך להמנע מתמיכה בהם. אם החברה היחידה המוכרת את המוצר או השירות שאנו זקוקים לו היא פוגענית, אפשר למצוא דרך ליצר בעצמנו את המוצר או השירות. ככל שנהיה יותר עצמאיים ונייצר בעצמנו כל מה שאנו זקוקים לו, כך נהיה פחות שותפים לפגיעה בעצמנו ובאחרים.