כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

החתמת עצומות – איסוף חתימות של תומכים

 

עצומה היא ראיה למספר האנשים התומכים במאבק. היא נותנות לגיטימציה למאבק, הנעשה בשם כל החתומים, ומגבירה את הסיכויים לקבלת התייחסות רצינית מקהל היעד, ממקבלי ההחלטות ומכלי התקשורת. עצומה היא גם דרך טובה להפיץ את המידע והמסרים ולגייס פעילים ותומכים. פשוט לוקחים חבילת דפי החתמה, עטים רזרביים, משטח קשיח וחבילת עלוני הסברה (עבור מתעניינים/ות), יוצאים למקום שבו נמצאת האוכלוסיה הנפגעת או ההומה ביותר שבסביבה - ומחתימים שם את העוברים והשבים:  "אנו החתומים מטה לא נקנה את מוצרי ...... כל עוד היא ממשיכה ל.... הזכות לחיים, והזכות שלא להיחשף לסבל, עומדות מעל שאיפותיה של החברה לרווחים קלים. אנו לא נממן מכיסנו את הזוועה" - או כל טקסט אחר שמעביר את המסר יעשה את זה. הטקסט צריך להיות קצר, כדי שאנשים יוכלו לקרוא במהירות על מה הם חותמים. מתחת צריכה להיות טבלה עם טורים ל"שם", "כתובת", "טלפון" ו"חתימה". שורה לכל חותם. למה כתובת וטלפון? כדי שתוכלו ליצור קשר עם אנשים שנראו לכם מעוניינים בנושא במיוחד (סמנו את השמות שלהם אחרי שהם חתמו). עצומות חשובות גם כדי להראות למקבלי החלטות כמה אנשים תומכים בנו, אבל גם בשביל החותמים: מרגע שחתמת, את/ה מרגיש/ה מחויב/ת למה שחתמת עליו (ואולי באמת תפסיק לקנות פרוקטר אנד גמבל). בכל דוכן הסברה כדאי לשים עצומות.

המלצות:

סיבה להסברה. עצומה היא אחד הכלים החשובים ביותר בהסברת רחוב. היא מאפשרת לאנשים לעצור, להקשיב ולפתח שיחה. אנשים אוהבים לחתום על עצומות. בלי להשקיע מאמץ רב הם יכולים להרגיש שהם תרמו משהו למאבק שנראה להם חשוב. אולם כדאי מאוד שהחתמת העצומה תלווה בהסבר שיעניק לחותם/ת מידע שיאפשר לו/ה להשפיע על המצב גם אחרי שיכתוב את שמו ויילך. כדאי מאוד להציג בפני החותמים עובדות והסברים. חשוב שבסופו של דבר, מרבית האנשים לא ירגישו שבכך שחתמו על העצומה מיצו את מה שביכולתם לעשות למען הנושא. חשוב שיבינו שלחתימתם, אם הם שואפים שתהיה בעלת משמעות, כדאי שיהיו השלכות מעשיות לגבי אורח-חייהם.

רשימת תפוצה. העצומה יכולה להיות דרך לגיוס פעילים ותומכים, לכן כדאי להוסיף אפשרות לרשום מספר טלפון לעצומה – לאנשים שרוצים לשמוע עוד ו/או לפעול. חשיבות נוספת בהחתמת עצומות היא עמודת ה"דואר האלקטרוני". כל מי שחותמים על העצומה נרשמים לרשימת התפוצה ו/או לקבוצת הדיון ופעילות באינטרנט וזוכים לקבל כתבות, מאמרים, הודעות על פעילויות, וכו' ו/או להשתתף בדיונים. לאחר החתימה, רצוי לוודא בקול רם שאתם מבינים כהלכה את האיות המדויק של כתובת הדוא"ל, כי הניסיון מלמד, שאנשים רבים כותבים ברחוב באופן בלתי קריא.                                                                                           

משפטי פתיחה. רצוי שתכינו לכם מאגר של שניים-שלושה משפטי פתיחה, שאותם תוכלו להתאים לאנשים החולפים ברחוב. משפטים שווים לכל נפש הם למשל "יש לך דקה בשביל לעזור ל...?" או "תרצה/י לחתום על עצומה בעד/נגד ...?". בכל מקרה, השתדלו להימנע ממשפטי פתיחה שאינם מובנים לציבור הרחב, כמו "תרצה/י לחתום על עצומה נגד כלובי סוללה?". מי שמולכם לא יידע על מה אתם מדברים ובמקרים רבים זה יגרום לו להמשיך בדרכו כאילו שאתם אוויר.                                                                                                                                                  

חומר לחיזוק. מומלץ מאוד לקחת כרוזים וחומר מפורט כדי לתת לאנשים שיתעניינו או ישאלו שאלות. רצוי שיהיו בהישג יד גם כרוזים בנושאים אחרים וחוברות כלליות עבור אנשים שיתעניינו יותר. כדאי להבטיח שאדם שהתעניין בנושא והפגין אהדה - ייצא עם חומר הסברה ביד (אפילו טופס הרשמה פשוט), שיאפשר לו ליצור קשר, יזכיר לו את הנושא, את אתר האינטרנט וכו'.                                                                                                                                                        

ציוד. אל תשכחו לקחת כמה עטים - למקרה שאחד יאבד או ייהרס - ומשהו קשיח שקל לכתוב עליו. רצוי לקשור את העט ומשטח החתימה זה לזה (לאנשים יש נטייה לאמץ עטים).                                                                             

מבצע החתמות. אפשר לערוך מבצע החתמות בין החברים בסגנון: "החתימו 30 אנשים וקבלו חולצה במתנה!"                                                                                                                                                                 

תליית עצומות. ניתן להניח את דף ההחתמה על לוחות מודעות בתנועת הנוער, ביחידה הצבאית, במקום העבודה, בחנויות שיש בהן לוחות מודעות, במתנסי"ם - ועל כל לוח מודעות אחר, שנראה מתאים. כדאי לעבור לעתים קרובות על דפים אלה ולהעתיק את הכתובות שנאספו לדף שברשותך - לא פעם, דף ההחתמה ייעלם לפני שיתמלא.

עצומת אינטרנט. אפשר לשלוח את דף ההחתמה לכל רשימת המכותבים האלקטרוניים שלך ולהפיץ בפורומים באינטרנט.

 

חתימה על עצומת אינטרנט ו/או הוספת עצומת אינטרנט לאתר זה

 

"אקטיביזם" – אתר שבו אפשר ליצור (ולחתום על) עצומות אינטרנט

 

"פוסטול" – אתר שבו אפשר ליצור עצומת אינטרנט

 

החתמת עצומות – מקרים לדוגמא