כלים לשינוי

מאבקים שהצליחו

קמפיינים רצים

לוח אירועים

לוח דרושים

עצומות

פורום

מאמרים

צור קשר

משנים

פעולה ישירה לא אלימה

 

פעולה ישירה היא מפגש ישיר עם גורמי הבעיה, במקום לפעול דרך נציגים כמו פוליטיקאים. כאשר הגלגלים מתחילים להתגלגל למקומות הלא-נכונים, זוהי אחריותינו האישית לתקוע בהם מקלות. על-ידי סירוב לציית, אנשים לומדים למנוע את שיתוף-הפעולה שלהם ולהביע את כוחם. חשוב לתכנן את הפעולה היטב מראש, לשתף את כל המשתתפים בתוכנית ובכללי הפעולה, להשתמש בדמיון ולהיות יצירתיים, סולידריים ולעולם לא תוקפניים.

 

ציטוטים:

 "בדין תוכלו לשאול – למה פעולה ישירה? למה שביתות שבת, מצעדים וכו'? וכי אין המשא-ומתן עדיף? אתם קולעים כחוט השערה בקריאתכם למשא-ומתן. בעצם, זוהי מטרתה של הפעולה הישירה. פעולה ישירה בלא אלימות חותרת ליצור משבר כזה, ולהביא לידי מתח יצירתי שכזה, עד שהציבור שסירב לשאת-ולתת ייאלץ להתמודד עם הסוגיה שעל הפרק. חותרת היא לשוות לסוגיה שעל הפרק אופי דרמטי עד כדי כך שאי-אפשר יהיה עוד להתעלם ממנה.” (מרטין לותר קינג)

 

"הפעולה נמנעת לא רק מאלימות פיסית, חיצונית אלא גם מאלימות פנימית, רוחנית. במאבק למען כבוד אנושי – אסור שמדוכאי העולם ירשו לעצמם להפוך למרי-נפש, או לשקוע במאבקי שנאה. בכך שנענה בשנאה ומרירות לא נשיג דבר, אלא רק נגביר את השנאה שבעולם. לאורך דרך החיים, חייבות התבונה והמוסריות לנתץ את שלשלאות השנאה. דבר זה אפשר לעשות רק בכך שנאיר את מרכז חיינו בעזרת מוסר האהבה..." (מרטין לותר קינג)

 

"הנשק היעיל ביותר בידי המדכא הוא התודעה של המדוכא" סטיבן ביקו

 

כמעט כל הפעולות המוצלחות מתרחשות בהקשר של מאבק מתמשך ומלוות בהסברה. כך עולה הסיכוי שהמסר של הפעולה יובן.

 

קבוצת הרוקוס (Ruhos Society) מעבירה סדנאות על פעולה ישירה לא-אלימה ותורמת מניסיונה בהתארגנויות לפעילויות שונות. מדריך שכתבו מופיע באתר האינטרנט של הקבוצה. במדריך מפורטים תפקידים לפעולה ישירה:

 

איתות והזהרה. למדת על נושא הדורש תשומת לב מיידית מצד הציבור. מטרת הפעולה היא להאיר את הסכנה שאותה נוח לממסד להסתיר.

 

עצירת המפגע. כמו פעולות שהובילו באנגליה לעיכוב של חודשים בסלילת כבישים.

 

"תגבורת" למסר. ניסית להיאבק על נושא והוא נותר מעומעם. מטרת הפעולה היא להבהיר את אי-הצדק, במקרה הזה, ואת האחראים לו.

 

שמירת הגחלת. כאשר המאבק קצת "נרדם" או זקוק לדחיפה, הפעולה הישירה יוצרת את הניצוץ המעורר אותו. לעיתים מדובר במסעות ארוכי דרך, כמו המאבק לשחרור טיבט; שימוש בפעולה ישירה לשם ציון ימי-זיכרון או יום-העצמאות הטיבטי, יכול לסייע לכך.

 

הסלמה. כאשר הקבוצה עושה לראשונה פעולה ישירה היא מאותתת שהמצב הפך קריטי, וזו הדרך העדיפה למחאה.

 

שמירת מוראל. לעיתים כאשר הקבוצה סובלת מירידת המוראל, במיוחד לאחר מאבק ממושך, פעולה ישירה יכולה לעודד את הרוחות ולחזק את המאבק.

 

 

מדריך זכויות המפגין/ה

דע את זכויותיך – חוברת מאת נועם פדרמן

התנהגות במעצר

רדיו

שינוי פרסומות ושיבוש תרבות

יושבים על מנופים

פעולה ישירה ותקשורת

מאמר על וידאו אקטיביזם

החזית לשחרור הונטיל

חבלה בתשתית

פעולה ישירה לא אלימה – טרור או התנגדות לגיטימית? - החזית לשחרור כדור הארץ